TRENING MEDYCZNY:
Kolejnym milowym krokiem w mojej trenerskiej karierze ukierunkowanej na MEDYCZNY wymiar treningu czyli leczenia oraz usprawniania za pomocą ruchu jest ukończenie dwuletniej edukacji i zdobycie uprawnień MEDYCZNEGO TRENERA PERSONALNEGO, który to tytuł zawodowy udało mi się uzyskać!! . Jest to pierwsza w Polsce edycja takiego szkolenia i jestem jedną z pierwszych osób w kraju, które takie uprawnienia uzyskały. Zdałam egzamin zawodowy i ukończyłam wszystkie 9 modułów specjalistycznych, z czego każdy z ukończonych z osobna daje mi uprawnienia i potężne narzędzie do pro- zdrowotnej i terapeutycznej pracy z ciałem i leczenia ruchem.
Posiadam uprawnienia, potwierdzone certyfikatem międzynarodowym do prowadzenia Treningu Specjalistycznego dzięki uzyskaniu specjalizacji Core®Stability uzyskując uprawnienia do Treningu w GRUPACH ZWIĘKSZONEGO RYZYKA w tym: zdrowy kręgosłup, ćwiczenia po porodzie, senior.
Jako jedna z nielicznych wśród absolwentów BB Pilates School z siedzibą w Halifax w Wielkiej Brytanii, otrzymałam zaproszenie i możliwość ubiegania się o dodatkowe uprawnienia i tytuł trenerski i udało mi się je uzyskać :) w styczniu 2017 uzyskałam uprawnienia trenerskie:
Trener Personalny Specjalizacji CTB Core® Stability.
Medyczny Trener Personalny, to kolejny poziom mojego rozwoju trenerskiego, który rozszerzył mój dotychczasowy zakres wiedzy i doświadczenia o zagadnienia medyczne i fizjoterapeutyczne, które to w połączeniu pozwalają mi się stać TRENEREM- TERAPEUTĄ.
Zyskuję wiedzę i umiejętności aby pomagać wszystkim osobom między innymi:
po przebytych urazach,
kontuzjach,
z określonymi problemami zdrowotnymi,
z dysbalansami,
błędnymi wzorcami ruchowymi
nabytymi wadami postawy.
Celem leczenia ruchem jest wyprowadzenie wielu problemów w tym powyższych za pomocą treningu, zanim podopieczny- pacjent zdecyduje się na zbyt szybką interwencję chirurgiczną, która nakierowana jest na skutek a nie na samą przyczynę problemu.
Medyczny Trener Personalny to osoba, która przez odpowiednio dobrany trening łączy i uzupełnia terapię stosowaną przez lekarzy neurologów, ortopedów, osteopatów czy również terapeutów manualnych.
Medyczny Trening Personalny pozwala wykorzystać ruch w przywracaniu funkcjonalności ciała oraz pokaże jak poprzez ruch możemy bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie.
Co wyróżnia Medycznego Trenera Personalnego? Wiedza i umiejętności w zakresie:
przywracanie funkcjonalności ciała,
badanie i diagnozowanie postawy i sprawności fizycznej podopiecznych,
wielopłaszczyznowe i wielonarządowe podejście do pracy z ciałem,
praca nad dysfunkcjami i kręgosłupa i innych stawów,
wykorzystywanie znaczenia mięśni CORE w przypadkach klinicznych,
prowadzenia podopiecznych do przywracania sprawności motorycznej po przebytym urazie, zarówno w aspekcie fizycznym jak i psychicznym,
postępowania rehabilitacyjnego z podopiecznymi
pracy z podopiecznymi zmagającymi się z bólem, dysfunkcjami, powracającymi kontuzjami,
pracy z klientami nietypowymi tj.: sportowcy, seniorzy, kobiety w ciąży, młodzież.
Uzyskanie tytułu Medycznego Trenera Personalnego składa się z długiego i bardzo szczegółowego, specjalistycznego kursu, podzielonego na poszczególne moduły, z których każdy z osobna daje potężną wiedzę i staje się odrębnym narzędziem do pracy z podopiecznymi wymagającymi szczególnego i specjalistycznego podejścia. Ukończone przeze mnie szkolenia składające się na cały kurs i uzyskanie tytułu Medycznego Trenera Personalnego, potwierdzone uzyskanymi certyfikatami:
POSTĘPOWANIE REHABILITACYJNE I PRZYWRACANIE RUCHOMOŚCI TUŁOWIA- szkolenie nauczyło mnie diagnozowania wad postawy, wykorzystania ukierunkowanego postępowania rehabilitacyjnego w pracy nad przywracaniem mobilności i budowaniem stabilności kręgosłupa, poznałam ćwiczenia stymulujące czucie głębokie oraz elementy gimnastyki korekcyjnej, metodykę wykonywania ćwiczeń, analizę i korektę błędów technicznych, wzmacnianie gorsetu mięśniowego w przypadku dyskopatii i wiele innych…,
METODY ANALIZY, WYKORZYSTANIE DIAGNOSTYKI POSTURALNEJ I OCENY SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ PODOPIECZNYCH W PRACY TRENERA- poznałam specyfikę pracy z osobami po przebytych urazach, kontuzjach, z określonymi problemami zdrowotnymi, dysbalansami, błędnymi wzorcami ruchowymi i nabytymi wadami postawy w zakresie oceny posturalnej i poziomu sprawności fizycznej, poznałam testy oraz nauczyłam się diagnozy, poznałam wzorcowe zakresy i zaburzenia ruchów, głęboką stabilizację ciała, trening propriocepcji oraz wybrane przypadki medyczne w treningu medycznym i wiele innych…,
ZDROWY KRĘGOSŁUP- nauczyłam się wykonywania ćwiczeń wzmacniających i usprawniających w postępowaniu rehabilitacyjnym, postrzegania i wykorzystywania mobilności i stabilności kręgosłupa jako całości, budowania stabilizacji głębokiej, technik wykonywania ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających napięte i przykurczone mięśnie oraz jak wyrównać dysbalans mięśniowy.
STRETCHING Z ANALZĄ NARZĄDU RUCHU- w trakcie szkolenia poznałam metody analizy narządów ciała oraz oceny posturalne podopiecznych, metodykę PiR oraz metody auto stretchingu, skalowanie i planowanie w treningu medycznym, świadomość ciała i jej wpływ na mowę ciała, nauczyłam się jak zwiększać zakresy ruchów i pokonywać bariery własnego ciała, również u osób borykających się z ograniczeniami ruchomości ciała, odnajdywania asymetrii budowy ciała i analizy przyczyn ich powstania, możliwości ciała, zakresy ruchów i elastyczność mięśni oraz ich granice, kiedy i jakie formy stretchingu zastosować oraz jak je efektywnie wykorzystać w treningu z osobami z różnymi problemami,
KINEZYGERONTOLOGICZNE ASPEKTY PRAY TRENERA- nauczyłam się o istniejących wskazaniach i przeciwskazaniach podopiecznych w zależności od wieku do poszczególnych form treningu, o chorobach i schorzeniach ograniczających lub eliminujących podopiecznych z pewnych rodzajów ćwiczeń, o doborze ćwiczeń i ich wariantów uwzględniając wiek, przebyte schorzenia i choroby i kondycję fizyczną.
KSZTAŁTOWANIE ZDOLNOŚCI MOTORYCZNYCH W TRENINGU OSÓB W WIEKU 50+ -nauczyłam się przygotowywać plan treningowy dla grup w wieku 50+, 60+, 70+ i więcej, uwzględniając wielochorobowość, urazy oraz podatność na poszczególne schorzenia, również biorąc pod uwagę aspekt rehabilitacyjny i zbudować trening jako formę terapii ruchem, przywracania prawidłowych wzorców ruchowych, zwiększając mobilność, stabilność i elastyczność. Dobierać ćwiczenia pod kątem usprawniania ruchem, zwiększania zakresów ruchów, poprawy koordynacji i wydolności.
KSZTAŁTOWANIE WZORCÓW RUCHOWYCH I CECH MOTORYCZNYCH- TRENING FUNKCJONALNY- w trakcie tego szkolenia nauczyłam się jak kształtować prawidłowe wzorce ruchowe podopiecznych, metody ich kształtowania pod ciężarem własnym i zewnętrznym. Nauczyłam się tworzyć plan treningowy dla osób z konkretnymi przeciwskazaniami zdrowotnymi czy wiekowymi poprzez prace nad: stabilizacją stawów, koordynacją i równowagą, mobilnością, siłą, szybkością i wytrzymałością.
WZORCE MOTORYCZNE W OBRĘBIE KOŃCZYN A OBCIĄŻENIA TRENINGOWE- to szkolenie dało mi wiedzę i umiejętności z zakresu diagnostyki i profilaktyki urazów, ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących obręcz barkową i biodrową, stawy kolanowe, skokowe, wykorzystania taśm anatomicznych i ich znaczenia w ruchu, wykorzystania powięzi w terapii ruchem, poznania czucia głębokiego i stretchingu w treningu medycznym oraz przywracania sprawności motorycznej po przebytym urazie czy kontuzji.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA KOBIET W CIĄŻY I TRENING MIĘŚNI DNA MIEDNICY- to szkolenie nauczyło mnie, jako trenera, specyfiki pracy z kobietami w ciąży, jakich zmian należy się spodziewać w układzie ruchu i składzie ciała ciężarnej, doboru odpowiednich ćwiczeń w danym trymestrze ciąży, uwzględniania zasad i doboru w treningu ćwiczeń aerobowych, wzmacniających, relaksacyjnych czy rozciągających. Szkolenie przekazuje trenerowi wiedzę o wpływie wysiłku na organizm matki i dziecka, wpływie ćwiczeń na przebieg ciąży i połogu, zapobieganiu bólom kręgosłupa i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu i wiele innych.
Strona stworzona w kreat